معرفی کامل صنایع دستی استان اصفهان - هنرکده صنایع دستی صاحب آرت
19 دسامبر

صنایع دستی استان اصفهان

انواع صنایع دستی استان اصفهان                                                    

قلمکارسازی استان اصفهان

صنایع دستی استان اصفهان : از سری صنایع دستی استان اصفهان   که سابقه ی زیادی هم دارد هنری به نام قلمکار سازی میباشد که قرنهایی در اوج شهرت بوده استکه سابقه ی زیادی هم دارد هنری به نام قلمکار سازی میباشد که قرنهایی در اوج شهرت بوده است و از زمان مغولها درکشور ایران مرسوم شده بود. در زمان مغولها به جهت اینکه جلب نظرکنن ایرانیان برای خواننین مغول دست به ابتکاراتی زدند که از جمله کشیدن نقاشی روی پارچه یا پارچه های قلمکار بوده است، سپس دراین صنعت در زمان صفویه رشد زیادی پیدا کرد.

معرفی کامل صنایع دستی استان اصفهان - هنرکده صنایع دستی صاحب آرت

عمر پرشکوه این صنعت در دوران صفویه بوده است و در وسط هایه دوره ی صفویه از رونق آن کاسته شد.در در زمان سلطنت شاه عباس این هنررونق خیلی زیادی پیدا کرد و اکثر لباس های زنانه یا مردانه از پارچه های قلمکار استفاده میشد واین گونه پارچه ها در این دوران سلطنتی شهرت بسیارزیادی پیدا کرده بود واین نوع پارچه ها مورد توجه درباریان قرارگرفته بود و از این جهت بیشتر البسه آنها از ” قلمکارزر” یا ” اکلیلی” استفاده می شد. در آن دوران جاهایه مخصوصی برای تهیه کردن لباس درباریان در بازار قیصریه اصفهان بوده است و همچنین پارچه های قواره ای قلمکارراکه دراصطلاح آن زمان “دلگه” نامیده می شد را از آن محلها به دست می آوردند.

در دورانی که رضاه شاه سلطنت داشت با امتیازات خاصی که برای صنعتگران و ارباب حرف به ویژه صنعتگران قلمکار پدید آمده شد برای باردیگر این صنعت پیشرفت گذشته خودش را بدست آورد و عده ای از استادکاران بزرگ قدیمی مانند شیخ حریری مشهدی عبدالخالق، حاج محمدرضا و حاج محمد تقی اخوان چیت ساز، برادران بیرجندی و شیخ بهایی و چند تن دیگر شرکت تولید قلمکار را تشکیل دادند. ( 

اگر علاقه وپشتکاری که استادکاران این صنعت داشتند نبود ، مسلما الان اثری از این صنعت ظریف نبود  اما تلاش پیگیری که این صنعتگران داشتند و استقبال زیادی که از این هنر میشد موجب این قضیه شد که تا بار دیگری حجم تقاضاها برای این نوع پارچه های نقش دار افزایش پیدا کند و به این خاطرکه مقدار تولید و عرضه این گونه محصول محدود بوده است صنعتگران را به این کار واداشت که به فکراین بی افتند که چاره ای پیدا کنند برای عرضه ی بیشترمحصولاتشان با همان کیفیت همیشگی.دراین مورد تنها راه کاری که پیش روی آنها بود ایجاد کردنه نقوش مورد نظربرروی قالب و انتقال قالبهای مذکور روی پارچه بود.

معروفترین استاد قالب تراشی که در این حوشه کار میکرد خدابیامرز استاد رحیم بیدادی بود که سالهایه پیش به رحمت خدا رفته است. از استادان دیگر قالب تراش می توان از استاد اسماعیل قالب تراش و استاد مهدی اولیایی هم نام ببریم(.

خاتم سازی اصفهان

صنایع دستی استان اصفهان:

برای آراستن ، خاتم هنری سطح اشیاء با مثلثهای کوچکی شکل میگیرد. که همواره طرحهای مختلفیی که دارد به صورت اشکال منظم هندسی میباشد. این اشکال هندسی را با قرار دادن مثلثهایی کوچکی در کنار یکدیگر نقشبندی می کنند. این را میتوان بگوییم، کار خاتم نقشهای هندسی تشکیل شده از مثلثهای سه پهلو (متساوی الاضلاع) میباشد که از عاج، استخوان، چوب و مفتول برنج ساخته میشود و اکثرا به ضخامت 2 میلی متر در سطح خارجی یا سطح داخلی و خارجی اشیاء چوبی قرار گرفته میشود.

آن آثاری که از زمان های گذشته مانده است نظیر درهای کاخها، رحلهای قرآن و صندوقهای مقابر خاتمکارییان را نشان می دهد که این هنر در زمانهای خیلی قدیم و بخصوص عهد صفویه رواج کامل داشته است یکی از مرکزهای اصلی آن هم در استان اصفهان بوده است. اما همین قضیه این را مشخص می کند تا چند سالی این هنر در اصفهان رو به زوال گذاشته و تنها شیراز مرکزاصلیه این صنعت بوده است.معرفی کامل صنایع دستی استان اصفهان - هنرکده صنایع دستی صاحب آرت

در اوایل کار خاتم با استفاده کردن از مثلثهای خیلی بزرگ که پهلوی هم قرارمیگرفت انجام میشد ولی با گذر زمان و با پیشرفت کردن ذوق هنرمندان ابعاد مثلثها ریزتر و کوچکتر شد. بهر حال اگر بخواهیم بگوییم این هنر خاتم سازی از موقع  پیدایشش تا حال دگرگونی هایی را داشته است. صنعتگران خاتم ساز برای بدست آوردن خاتم از مواد اولیه متنوعی استفاده میکردن که در کمتر صنعت دستی دیگری این چنین تنوعی را به چشم می آید. این مواد عبارتند از: چوب فوفل، چوب گردو، چوب نارنج، چوب عناب، استخوان شتر، مفتول برنجی، لایه برنجی، سریشم گرم، سریشم سرد، فرمالین، فیبر و روغن جلا و تخته سه لایی. غیر از آن همچنین برای تکمیل ساخت از چفت و لولا و غیره نیز استفاده می کنند. از خاتم در تهیه کردن محصولات مختلفی استفاده می شود که از آن جمله است: قاب عکس، جعبه سیگار، عصا، پیپ، جعبه لوازم آرایش، جا کلیدی، جاقلمی و جلد آلبوم. ( صنایع دستی اصفهان چیست )

درشهر اصفهان علاوه براینکه اشیاء خاتم را به شیوه شیرازی هم می سازند قسمتی از مصنوعات خاتم را با نقره و مینا سازی توأم کرده اند که این در شهر شیراز وجود ندارد. برای مثال اگر بخواهیم بگوییم جعبه های خاتمی که رویه آن را نقاشی مینیاتور می کنند و بر روی آن روغن می زنند.

منبت کاری

صنایع دستی استان اصفهان :

واژه ی منبت به معنیه کنده کاری خاص و همراه با خلل و فرج بر روی چوب میباشد که این عمل قدمتی دیرینه ای را درا میباشد، شاید این را بتوان گفت که شروع تاریخ منبت کاری را از زمانی دانست که انسان نخستین بار، با ابزاری تیز چوبی را تراشیده است. در این زمان ما هم این هنر منبت کاری همچنان رواج داشته است و در گوشه

و کنار کشورمان هنرمندان خیلی زیادی به اینکار مشغول هستند اما قسمت ناراحت کننده این است که رفته رفته

معرفی کامل صنایع دستی استان اصفهان - هنرکده صنایع دستی صاحب آرت

استفاده از نقش های اصیل که شامل طرحهای اسلیمی و ختایی یا گل و بوته است رو به فراموش کردن میرود و

طرح های خارجی دارد جای آنها را می گیرد. در نوع دیگری از این هنر جایه اینکه چوب را بیایند کنده کاری کنند ونقش مورد نظر را برجسته سازند چوبهای گوناگون را با رنگهای مختلف طبیعی آن میبرند و پهلوی هم قرارمی دهند. این کار شباهت خیلی زیادی به هنر موزائیک هم دارد. در این گونه ی جدید از چوبهای شمشاد برای رنگ زرد و عناب برای رنگ قرمز استفاده می شود. زمینه فعالیت

بیشتر از چوب گردو و یا ریشه درختان جنگلها میباشد که خودش نقش های بسیار زیبایی را دارد.چوب ازسری مهمترین چیزی است که روی آن منبت کاری می کنند. این چوب باید خیلی محکم و بدون گره باشد. برای این منظور از چوبهای آبنوس، فوفل، بقم، شمشاد، و عناب و گردو، استفاده می شود. البته آبنوس و بقم چون هم سفت تر و هم چربتر میباشند ودوام خیلی زیادتری دارند اما در ایران بخاطر فراوان بودن چوب گردو اغلب از این چوب استفاده می کنند.

منبت کاری کردن چوب در شهرهای گلپایگان و اصفهان رونق و رواج درخور و شایان خیلی قابل توجه ای دارد.

نمد مالی

 نمد مالی در استان اصفهان رونق زیادی دارد و یکی از مراکز مهم تولید انواع نمد شهر«شهرضا» است.

گیوه بافی و گیوه دوزی

صنایع دستی استان اصفهان :

متأسفانه اینکه هنر گیوه دوزی در شهرهای مختلف استان اصفهان در حال از بین رفتن میباشد. گیوه دوزان این شهر علاوه براینکه گیوه را تولید میکنند به تعمیرکردن کفش نیز می پردازند. نحوه تولید کردن گیوه که شامل تهیه رویه، تهیه تخت گیوه و نهایتاً دوخت رویه و تخت است، همانند سایر مناطق کشور است.

عبا بافی در نایین

صنایع دستی استان اصفهان :

در شرق استان اصفهان شهری به اسمه نایین هست و تنها صنعت دستی آن عبا بافی که در قسمت نزدیک شهرنایین به نام محمدیه وجود دارد.

حدود 25 درصد عباهایی که تولید می شود عباها در خوده محل به فروش می رسد و بقیه به استان  های مشهد و قم و گاهی کشورهای عربی هم فرستاده میشوند.معرفی کامل صنایع دستی استان اصفهان - هنرکده صنایع دستی صاحب آرت

سفال و سرامیک سازی در شهرضا

صنایع دستی استان اصفهان :

در شهر اصفهان و نیز در شهرهایی مانند شهرضا در استان اصفهان سفال و سرامیک سازی هم انجام میشود. شهرضا از مراکزی است که عمده سفال سازی انجام میشود و محصولاتی که میسازند خریداران بسیاری دارد.

نقشهایی که در سرامیک شهرضا به چشممان می خورد اکثرا نقش گل و بوته و ماهی است و برای اینکه  لعاب را رنگ بکنند نیز از اکسیدهای فلزات آهن ، مس و منگنز و کبالت استفاده می شود. درشهر نطنز نیز یک کارگاه سرامیک سازی با استفاده از خاک استون ور محصولات خیلی قشنکی را تولید می کند. در استان  اصفهان هم کارگاههای متعدد سفال و سرامیک سازی هست. 

پوست و پوستین دوزی

صنایع دستی استان اصفهان :

صنعت پوست دوزی در اصفهان از صنایع دستی پررونق این شهر در گذشته بوده است اما حالا آن رونق گذشته را ندارد. فرآورده های پوستی اصفهان از نظر ظریف بودن و لطافت الیاف و رنگ سفید یکدست آن خواستاران خیلی زیادی دارد. بررسی ها این را نشان می دهد که تعداد خریداران فرآورده های پوستی هرروز در حال کاهش میباشند، از سمتی کاهش پیداکردن تعداد کارگاههای پوست دوزی نیز حاکی از نقصان تقاضا برای محصولات مذکور میباشد.

معرفی کامل صنایع دستی استان اصفهان - هنرکده صنایع دستی صاحب آرت

ملیله سازی در اصفهان

صنایع دستی استان اصفهان :

از سری رشته های صنایع دستی اصفهان که از ارزش زیادی هم برخوردار می باشد و همچنین تولید کردن محصولات آن به ظرافت و دقت خیلی زیادی نیازدارد ملیله سازی است وهمچنین فرآورده های تولیدی صنعتگرانی که در این رشته فعالیت می کنند نمایانگر ذوق سرشار آنان است.

باید توجه ویژه ای داشته باشیم به این نکته که در تولید کردن برخی از فرآورده ها چون گل سینه و گوشواره تنها ملیله سازان دخالتی ندارند بلکه از مینا سازان و زرگران هم استفاده می کنند و در برابر انجام این عمل به آنان پول می دهند.

سکمه دوزی و قلاب دوزی

صنایع دستی استان اصفهان :

از سری رشته های صنایع دستی که در اصفهان موجود میباشد سکمه دوزی و قلابدوزی است.

مواد اولیه ای که استفاده میکنند سکمه دوزان و قلابدوزان عبارت است از:

کتان خارجی و ایرانی و نخ پنبه ای (که تهیه می شود از تهران و به صورت کلاف یا عمامه ای است)، کتان خارجی را که بیشتر هم مورد استفاده دارد و عرض آن 140 سانتیمتر است. رومیزی گرد، زیربشقابی و دستمالهای مخصوص از انواع محصولات سکمه دوزان یا قلابدوزان است.

نگارگری در اصفهان

صنایع دستی استان اصفهان :

در ایران نگارگری از سابقه ی خیلی زیادی برخوردار می باشد . در دوران شاه عباس دوم که اصفهان مرکز و چایتخت هنری ایران نام گرفت نگار گری هم در این شهر رشد پیداکرد.

اغلب برای نگارگری از چوب، عاج، فیبر و استخوان استفاده می گردد و هر کارگاه رأساً اقدام به تولید می کند و اکثرا برای دور قاب عکس و جعبه از خاتم و مینا استفاده میگردد. ضمن آن که باید این را گفت بخشی از هنرمندان اصفهانی نیز در زمینه طراحی فرش، تذهیب و تشعیر هم فعالیت پیدا کرده اند.

معرفی کامل صنایع دستی استان اصفهان - هنرکده صنایع دستی صاحب آرت

مینا کاری اصفهان

صنایع دستی استان اصفهان :

سخت است دقیق بتوان گفت از چه زمانی هنر مینا کاری در ایران رایج شده است.زیرا از روزگاران پیش از عهد صفویه نمونه هایی از میناکاری در دست نیست وحتی از دوران صفوی هم نمونه های قابل مشاهده ای وجو ندارد. لکن در دوران قاجاریه مینا کاری به مقدارخیلی  کمی وجود داشته است و اشیایی مانند سرقلیان وکوزه قلیان وکوزه و بادگیر قلیان را میناکاری می کرده اند.

رایج شدن صنعت میناکاری در اصفهان از دوران پهلوی و حدود سال 1310 ه.ش. است همچنین این که این هنر- صنعت توسط یکی از استادان هنرمند و بنام اصفهان یعنی استاد شکرا… صنیع زاده بسط و گسترش پیدا کرد و در این مکتب شاگردانی رشد پیدا کردند که هر کدام کانون دیگری در هنر مینا بوجود آوردند.

اکثر اشیایی که مینا سازان الان در بازار عرضه می کنند عبارتست از گوشواره، گلوبند، انگشتر، جعبه های بزرگ و کوچک آرایش زنانه، قوطی سیگار، جعبه های خاتم کاری و مینا کاری، بشقاب مینا، گلدان مینابه اندازه های مختلف، تابلوهای بزرگ و کوچک میناکاری که با هنرهای دیگری مانند طلا کاری و خاتم کاری و مینیاتور ترکیب می شود. روی اشیاء طلایی و نقره ای هم می توان مینا کاری کرد اما اساساً مینا کاری بر روی مس انجام میگردد.  

کاشی سازی

صنایع دستی استان اصفهان :

کاشی سازی یکی از اصلی ترین صنایع دستی های اصفهان می باشد. در این فرآورده ها ویژگی طرحها و نقشهای قدیمی به خوبی حفظ شده است و حتی در امروز هم خواستاران خیلی زیادی را دارد. از سری دیگر هنرهایی که با استفاده از کاشی در این استان صورت می گیرد کاشی معرق می باشدکه عبارت از برش و خرد کردن کاشی و در کنار هم قرار دادن انها می باشد. از آنجاییکه نقشهایی که برروی کاشی ها پیاده سازی می شود تا حدی پیچیده میباشد کاشی سازها نمی توانند آنها را به صورت ذهنی ترسیم کنند، از این جهت صنعتگران طرحهایکه مورد نظرسان است را به طراحان سفارش می دهند.بعد از اینکه طرح مورد نظرشان آماده شد  صنعتگران آنرا برروی کاشی پیاده سازی می کنند. برای این کار طرح مورد نظر را بر روی کاشی ساده که قبلاً آماده کرده ایم و سپس بر روی خطوط طرح، سوزن فرو می کنند و به این شکل خطوط نقشه در جای سوزن باقی می ماند که با ریختن گرد زغال بر روی منفذهای ایجاد شده، شکل و طرح مورد نظررا برروی کاشی انتقال داده می شود. پعد از آن خط ها را بر حسب ذوق و سلیقه رنگ آمیزی میکنند و جهت پخت به داخل کوره می گذارند. از این به بعد محصول آماده عرضه به بازار خواهد بود.

لاکی روغنی

صنایع دستی استان اصفهان :

محصولات لاکی روغنی در انواع مختلف میباشند از آن جمله قلمدان سازی میباشد. قلمدان و قلمدان سازی با هنر و فرهنگ ایران رابطه و پیوند دیرینه را دار میباشد. چرا که گرانمایه ترین میراث های نقاشی و نگارگری تذهیب و منبت کاری هنرمندان قدیمی ما بر جعبه های قلمدان نقش بسته است. از طرفی در گذشته ای نه چندان خیلی دور قلمدان مهمترین وسیله ی کتابت و بهترین عامل برانگیختن و ترغیب مردم طبقات گوناگون به فراگیری آموزش و خطاطی و خوشنویسی بود. قلمدان سازی از عهد صفویه رونق و اعتبار افزونی گرفت. قلمدانهای این دوره از جمله اصیل ترین آثار هنری باستان به شمار می رود.

قلمدان ها به طور عمده از سه دسته تشکیل یافته اند (از نظر جنس)

معرفی کامل صنایع دستی استان اصفهان - هنرکده صنایع دستی صاحب آرت

 

1- قلمدانهای چوبی

2- قلمدانهای فلزی

3- قلمدانهای مقوایی

به طور کلی از لحاظ اندازه قلمدانها بر چهار گونه اند:

الف) کوچک که به آن نیم بهره نیز می گویند و ابعاد آن 2*13 سانتیمتر است.

ب) قلمدان متوسط یا یک بهره که ابعاد آن7/3*21 سانتیمتر است.

ج) قلمدان عادی که دو بهره نیز نامیده می شود و ابعادش 4/4*5/23 سانتیمتر است.

د) قلمدان بزرگ که تقریباً به اندازه جعبه قلمدان است به ابعاد 5/5*28 و سه بهره نام دارد.

از قلمدان سازان معروف اگر بخواهیم نام ببریم که قلمدان مقوایی را می ساختند. که در دوره ی قاجار شهرت پیدا کرده بودند می توان به میرزا ابوالقاسم طباطبائی، مشهدی حسن تهرانی، عبدالحسین مقوا ساز اصفهانی و کریم مقوا ساز اشاره کرد.

از محصولات دیگر لاکی روغنی می توان به جلد سازی و قاب آئینه هم اشاره بکنیم.

به لاکی روغنی هایی که جنسش از جنس روغن کاغذ تهیه می شود پاپیه ماشه هم می گویند، پاپیه ماشه که اساساً واژه ای فرانسوی است و در فرهنگهای لغت به معنی کاغذ فشرده آمده، معمولاً به اشیایی مقوایی که در سطح آنها به وسیله نگارگری تزیین و با لاک مخصوص پوشش یافته است اطلاق می شود. سابقه این نوع هنر که در گذشته «نقاشی روغن» یا «لاکی» هم نام گرفته بود، چندان واضح نیست، لیکن از آثار موجود در موزه ها چنین استنباط می شود که تا بعد از دوره سلجوقیان کلیه کتابهای خطی دارای جلد چرمی ساده یا ضربی و فاقد هر نوع تزئینات اسلیمی بوده است.

در زمانه ایلخانی هم که شهر هرات مرکز عده تحقیقات و تألیفات بوده و جلد کتاب بسیار معتبر از نوع سوخت و جلد کتاب عادی معمولاً چرمی سادهیا ضربی و فاقد هر نوع تزئینات اسلیمی بوده است.

در دوره ایلخانی که شهر هرات مرکز عمده تحقیقات و تألیفات بوده و جلد کتاب بسیار معتبر از نوع سوخت و جلد کتاب عادی معمولاً چرمی ساده یا ضرب بوده وبرای تزئین کردن کتب علاوه برنقوش اسلیمی ازخطوط ختایی استفاده می شده و ظاهراً تا آن زمان پاپیه ماشه در ایران رایج نبوده است ولی اسناد معتبری در دست است که نشان می دهد این هنر از دوره صفویه به ایران راه پیدا کرده است و به موازات سایر انواع صنایع دستی شکل گرفته و متکامل شده است.

سوزندوزی اصفهان

صنایع دستی استان اصفهان :

این «هنر- صنعت» تولیدش در انحصار زنان و دختران خانه دار است.

در حال حاضر از این هنر علاوه بر کلاه برای تهیه زیر لیوانی، کمربند، کفش، جلیقه استفاده به عمل می آید. طرحهای سوزندوزان عموماً ذهنی و ملهم از برداشتها و بینشهای مشخص هنرمندان از محیط طبیعت است و بیشتر شامل گل بوته های تمثیلی باشد.

صحافی

معرفی کامل صنایع دستی استان اصفهان - هنرکده صنایع دستی صاحب آرت

یعنی عمل اتصال همه برگهای کتاب و قرارگرفتن آنها در پوشش و محافظ به نام جلد که می تواند با دست یا با

ماشین باشد. البته این کارهم در قدیم بیشتر توسط دست هنرمندان با ذوق انجام می شده و هر هنرمند با ذوق

و استعداد آثاری هنری خلق می کرد که نمونه های آنها هم اکنون در موزه ها موجود است.

قدیمیترین نسخه های جلد شده، از روایتهای انجیل بوده است که مربوط به شش قرن بعد از میلاد است که در مصر نوشته و کاغذ آن از جنس پاپیروس است. که روی آن را از چرم پوشانده و برای بستن آن از چرم کمک میگرفتن.

به انواع مختلف میتوان تقسیم کرد جلدها را از نظر نوع ساخت آن که هر کدام از روشها به مرور زمان در اثر پیشرفت هنر جلد سازی بوجود آمده است.

1-جلدهای سوخ

2-جلدهای ضربی

3-جلدهای لاکی

ضریح سازی

صنایع دستی استان اصفهان :

در اصطلاح فارسی اگر بخواهیم بگوییم ضریح را صندوقی بر قبر و حفاظی گرداگرد قبر معنی میکردند. که بعضاً با عناوینی چون صندوق حایل حفاظ محجر نیز همراه است. در فرهنگ فارسی امروز چنین آمده است: ضریح صندوقی مشبکی است که برروی مزار اولیا و قدسیان نصب می کنند.

نکته هایی که در ساختن ضریح باید رعایت شود: عامل تقدس، عدم کاربرد صورت در نقوش، کتیبه های قرآنی و طلا ، آوردن سوره های یاسین، الرحمن «آیه تطهیر ، آیه نور، عددهای بکاررفته و سمبل آنها، ذکر نام بانی و تاریخ ساخت آن، علامتی به عنوان شاخص ضریح و صاحب آن، دیگر مدفونین در ضریح)

صنایع دستی اصفهان چیست

ضریح از نظر فرم، محفظه ای است مکعب مستطیل با عرض و طول و ارتفاع متغیر که اغلب پلان آن مستطیل است و در نگاه اول چون اتاقکی فضای داخل مقبره را از اطراف جدا نموده است.

ظریح از اجزایی متشکل شده است مانند: بدنه و اسکلت، پیکره های سنگی، ستونها، پایه ستون، گوی ماسوره ها، لچکی ها، ترنجها، کتیبه های نقره، حواشی برجسته کاری، کتیبه های طلامشبکهای طلایی، زهوارها، میخهای تزیینی، گلدانها، نقاشی های داخل ضریح، پارچه روی سقف مزار،

هنرهای تشکیل دهنده مجموعه هنری ضریح

طراحی و نقاشی سنتی، درودگری، مرصعکاری و ترصیع، زرگری، سازندگی، بافت، ترمه بافی و رودوزی، قلمزنی و سبکهای مختلف آن، مینا سازی، حجاری، خطاطی.

استادان ضریح ساز شهر اصفهان عبارتند از: استاد حسین پرورش، استاد اصغر مباشرپور، استاد مهدی ذوفن، استاد حاج محمد تقی ذوفن و استاد کمیلیان، استاد محمد علی فرشید، استاد علی والیان، استاد سطوت، استاد علی حاج زرگر باشی، استاد دیناری.

معرفی کامل صنایع دستی استان اصفهان - هنرکده صنایع دستی صاحب آرت

فيروزه كوب اصفهان

صنایع دستی استان اصفهان :

فیروزه کوبی از محدود رشته های صنایع دستی میباشد که قدمت خیلی زیادی نداشته است و در حال حاضر هم تولید محدودی دارد و همین علت باعث آن گردیده تا فیروزه کوبی آنگونه که باید شناخته نشده باشد هر چند که زیبایی و گیرایی یک محصول خوب صنایع دستی را با خود دارد.

نزدیک به 70سال قبل می رسد قدمت فیروزه کوبی و در آن دوران صنعتگری بنام«یوسف حکیمان» معروف به محمد رضا در مشهد کار فیروزه کوبی بر روی زینت آلاتی نظیر دستبند، گل سینه، گوشواره… را شروع کرد. و نزدیک به 20 سال بعد این صنعت توسط صنعتگر دیگری بنام«حاج داداش» از مشهد به اصفهان برده شد. در حال حاضر صنعت دستی فیروزه کوبی فقط در اصفهان رایج هست و صنعتگران شاغل در این رشته نیز مثله تولید آن محدود میباشند.

دیدگاه بگذارید