گلدان مسی
25 جولای

فیروزه کوبی اصفهان

در این مقاله قصد داریم که به صورت خیلی کوتاه شما عزیزان را با صنعت فیروزه کوبی اصفهان آشنا کنیم .

این هنر صنایع دستی با نشاندن قطعه های کوچک سنگ فیروزه به حالت موزاییکی ، بر سطح ظروف، زیورآلات و اشیای تزیینی(از پایه‌هایی به جنس‌های مسی، برنجی، نقره، ورشویی یا برنزی) ساخته می‌شود.

هر چقدر که این ظروف و زیورآلات فیروزه کوبی پرکارتر و منظم تر باشد و فاصله خیلی کم تری بین قطعات فیروزه داشته باشد، ارزش هنری آن خیلی بیشتر است امروزه مرکز اصلی این هنر در شهر اصفهان می باشد.

فیروزه کوبی اصفهان علاقه‌مندان خیلی زیادی در داخل و  خارج از کشور مان دارد .

هر ساله مسافران خارجی و داخلی که به شهر اصفهان سفر میکنند با گذر در بازار صنایع دستی این شهر محو تماشای زیبایی های بی نظیر این هنر فیروزه کوبی می شوند و این محصولات را با خود به شهر و کشورشان میبرند به همین خاطر آوازه هنرهای فیروز کوبی اصفهان در تمام دنیا پیچیده است.

تاریخچه فیروزه کوبی

قدمت این هنر در حدود ۷۰ سال یعنی کمتر از یک قرن می باشد که برای اولین بار در شهرهای مشهد و نیشابور شروع شد . کم کم در شهر اصفهان توسط هنرمندان خوش ذوق و خلاق این شهر به رشد و شکوفایی رسید به طوری که هم اکنون قطب اصلی این صنعت در ایران می باشد.

جالب است که این نکته را بدانید هنر فیروزه کوبی در زمان هایی که تازه در کشورمان رواج پیدا کرده بود تنها بر روی وسایل تزیینی و دکوری ساخته می شد .

مرور زمان و تلاش های شبانه روزی هنرمندان کشور مان، این هنر را بر روی دیگر وسیله ها نیز انجام دادند. به همین خاطر این هنر هم اکنون طرفداران بسیار زیادی را پیدا کرده است. ساخت این ظروف به استقامت بالایی نیاز دارد به همین دلیل بر روی فلز مس انجام می شود.

استاد باقر نفری

از معدود استادانی که هنر فیروزه کوبی را در شهر اصفهان و ایران با محصولات بسیار خاص و فوق العاده با ۲۰ سال تجربه ی موفق انجام می دهد.

استاد باقر نفری در اصفهان با برند صاحب می باشد که شما عزیزان میتوانید تنها با چند کلیک در سایت به انبوهی از بهترین و خاص ترین محصولات فیروزه کوبی در ایران دست پیدا کنید. امیدواریم که از خدمات ما راضی باشید.